המדריך המלא לרכישת פרגולות: פרגולה מאלומיניום

מתכננים להתקין פרגולה בגינה? מתלבטים בין פרגולה מעץ לפרגולה מאלומיניום? המומחים מבית קבוצת טרלידור לתעשיות מתכת מתקדמות, מסבירים שהפרגולה משמשת כמעין סככה שנפוצה מאוד כיום בארץ ובעולם וניתן לפגוש בה בחצרות, מרפסות, גינות, גגות וכן הלאה. פרגולה משמשת למטרות שונות ומגוונות, הן מהזווית הפונקציונלית של הגנה והצללה מפני השמש היוקדת, רוחות וגשמים, והן כפריט ריהוט חינני והאסתטי שמעניק למתחם הישיבה מראה מעוצב, מזמין ומושך.

ניתן למנות בישראל כמה סוגי פרגולות, שהפופולריות שבהן הן הפרגולות מעץ, מאלומיניום ומפלסטיק (PVC). מאז התיקון בחוק התכנון והבנייה המוכר גם בכינוי “רפורמת הפרגולות”, חל בישראל גידול משמעותי בביקוש לפרגולות, שכן הוא מאפשר לקבל אישור הבנייה לעבודות בניה זעירות בקניין הפרטי מבלי שיידרש לצורך זה הליך ביורוקרטי ארוך ומייגע.

פרגולה רפפות לחצר

השיקולים לבחירת סוג הפרגולה

אנשי המקצוע מבית קבוצת טרלידור מציינים שבמהלך בחירת סוג הפרגולה, כדאי להתייחס למספר שיקולים כגון החומרים שמהם היא עשויה, תנאי האקלים האופייניים לאזור שבו היא צפויה להיות ממוקמת, התקציב שמתכננים להקצות לצורך זה וכמובן גם הקו העיצובי שלה שאמור להיות בהתאמה לסגנון העיצובי הכללי.

מבין כל סוגי הפרגולות המשווקים בישראל, הפרגולה מעץ עדיין מובילה בראש הרשימה, כשהסיבה לכך נעוצה במראה הכפרי והאותנטי שלה. עם זאת, הפער בינה לבין הפרגולה מאלומיניום הולך ומצטמצם בהתמדה, היות והפרגולות מעץ מונות לא מעט חסרונות, זאת בנוסף לעובדה שמיוצרות כיום גם פרגולות מאלומיניום דמוי עץ לכל מי שמעוניין בפרגולה המשרה אל סביבתה מראה כפרי, פסטורלי נעים.

ההשוואה בין הפרגולות השונות

בהשוואה לפרגולה מאלומיניום, הפרגולה מעץ כבדה הרבה יותר והיא דורשת תחזוקה שוטפת מפני פגעי מזג אוויר, בלאי מואץ, ריקבון, חרקים ומזיקים שונים, פרט שכדאי לקחת בחשבון, היות ומדובר בהוצאות לא מבוטלות שמקפיצות משמעותית את העלות בתחשיב הכללי בטווח הארוך.

מבית קבוצת טרלידור מציינים שמהבחינה הזו, הפרגולות מפלסטיק עמידות יותר מעץ והן קלות במשקלן וקלות לתחזוקה, אולם אף על פי כן הן פופולרית ואהודות הרבה פחות בקרב הציבור הישראלי, אם בגלל המראה המלאכותי והזול שהן מתאפיינות בו ואם לאור היצע הגוונים המצומצם והנטייה שלהן לדהיית צבע במשך הזמן.

הפרגולה מאלומיניום קלה, עמידה וגמישה יותר, כאמור, ביחס לפרגולת העץ, זאת בנוסף לכך שהיא מצריכה תחזוקה מינימלית, מה שמבטיח הנאה מרבית למשך שנים ארוכות.

איך לבחור פרגולה מאלומיניום?

היא נאה, חדשנית ואלגנטית, וגם מקרינה לסביבתה מראה הייטקי נקי שיכול לשדרג כל חצר וגינה, אז אין פלא שהפרגולה מאלומיניום הפכה ברבות הזמן לאחד מפתרונות ההצללה הפופולריים ביותר בישראל.

המומחים מבית קבוצת טרלידור מוסיפים שבשונה ממתכות אחרות, האלומיניום אינו נוטה לקורוזיה ואינו צובר חלודה, ולפיכך עמיד מאוד לאורך זמן, ובפרט כשפרופילי האלומיניום נושאים תו תקן ישראלי או אירופאי ומרוחים בשכבת צבע עבה.

בנוסף לכול אלו, האלומיניום הנו חומר עביד ביותר, נוח ליישום וקל לתחזוקה. ואף על פי כן, לפני שממהרים לרכוש פרגולה מאלומיניום, חשוב לאפיין את הצרכים הספציפיים ולהגדיר מראש את ייעודה, כמו למשל למטרת הצללה בלבד או גם להגנה מפני רוחות.

פרגולה תלויה ופרגולה עומדת

כמו כן, לפני שבוחרים פרגולה מאלומיניום, כדאי לבחון את סוגי הכיסויים למיניהם ולהיוועץ על פי הצורך באנשי מקצוע בתחום, זאת כדי להבטיח התאמה מלאה של הפרגולה לצורכי הלקוח. בשוק קיימים כיום כמה דגמים נפוצים של פרגולות, כמו לדוגמה פרגולה תלויה שמחוברת לקיר חיצוני או למבנה קיים, או לחלופין פרגולה עומדת הנתמכת על ידי 4 עמודים עצמאיים.

צורתה של הפרגולה התלויה מזכירה את האות “ח” והיא נתמכת באמצעות קיר חוץ ושני עמודים. העמודים הללו ניצבים במרחק זהה מהקיר כשקורת גשר מונחת מעליהם. הקיר החיצוני וקורת הגשר מתחברים בעזרת קורות אגדים. הפרגולה התלויה יציבה יותר מפרגולה עומדת ועל פי רוב גם יקרה יותר, אך היא מחייבת חיבורים וחיזוקים בהתאמה לעומס הקיר התומך.

פרגולות מעץ ומברזל

מקבוצת טרלידור מציינים שהחלופות לפרגולה מאלומיניום הן הפרגולות מעץ ומברזל. פרגולה מעץ מקרינה לסביבתה מראה כפרי ואותנטי, אך מעצם היותו של העץ חומר גלם טבעי הוא חשוף למזיקים ובלאי מואץ ולפיכך מצריך תחזוקה שוטפת. הברזל נחשב לחומר זול ביחס לעץ ואלומיניום, אולם בעל נטייה לקורוזיה לאורך השנים כתוצאה מחשיפה ממושכת לתנאי מזג האוויר.

במידה ומחליטים בכול זאת לרכוש פרגולה מברזל, כדאי לבדוק ולוודא שהברזל המשמש לייצור הפרגולה הוא אכן ברזל מגולוון. ניתן לוודא שהברזל המגולוון על ידי בדיקת הפרופילים. במידה והפרופילים כסופים בבסיסם, הדבר מעיד על כך שעברו תהליך של גלוון, ובמידה ובסיס הפרופילים בגוון שחור, המשמעות היא שברזל איננו מגלוון.

החלטתם להתקין פרגולה בגינה? כול מה שכדאי לדעת על הפרגולה מאלומיניום

התקנת פרגולה יכולה להפוך את הגינה למקום נעים יותר לשבת בו וליהנות ממנה בצורה מלאה. רפורמת הפרגולות מאפשרת לעשות זאת, תוך קיצור הליכים ביורוקרטיים מול הרשויות לצורך קבלת היתרי בנייה. אז כיצד בוחרים את הפרגולה המתאימה? פרגולה מאלומיניום או מעץ? על עמודים או תלויה ואיזו פרגולה הכי קלה לתחזוקה?

מקבוצת טרלידור מציינים שיתרונה המרכזי של הפרגולה מעץ הוא מעצם היותה המשך טבעי והרמוני לעצים ולצמחיה והיכולת שלה להשתלב באופן מושלם עם הגינה. במידה ומחליטים ללכת על פרגולת עץ, חשוב לוודא שהעץ המשמש לבניית הפרגולה עבר תהליך אימפרגנציה (חיטוי) להגנה מפני מזיקים וריקבון בטווח הארוך. החיסרון העיקרי של פרגולת העץ נוגע לעניין התחזוקה.

מיתרונותיה של פרגולת האלומיניום

רמת התחזוקה של הפרגולה מעץ תלויה במיקומה ומידת חשיפתה לשמש וללחות. ככלל, אחת לכמה שנים עולה הצורך בשיוף העץ, שימונו או צביעתו מחדש. מאחר ומדובר בחומר טבעי, חשוף העץ הרבה יותר לנזקי זמן וסביבה, והוא נוטה לדהות, להיסדק ולהתקלף גם כשמקפידים על טיפול שוטף.

הפרגולה מאלומיניום עמידה לאורך זמן בפני פגעי מזג האוויר ואיתני הטבע והיא איננה מצריכה תחזוקה כמעט. האלומיניום אינו מחליד, אינו חשוף למזיקים שונים וגם שומר על מראהו המקורי אף לאחר שנות שימוש ממושכות. משקלו של האלומיניום קל יותר בהשוואה לעץ וגם קל יותר לעיבוד, כך שניתן לעצבו במגוון אינסופי של סגנונות עיצוביים. כמו כן, ניתן להתקין בפרגולה מאלומיניום מנוע לוויסות כמות האור והשמש שחודרים מבעד לשלבים.

פרגולה תלויה ופרגולה על עמודים

מחירה של הפרגולה מאלומיניום גבוה מעט יותר ביחס לפרגולת עץ סטנדרטית, אך אם מקזזים מהתחשיב הכולל גם את עלויות התחזוקה השוטפת הנחסכות לאורך השנים, יוצא שהפרשי המחירים בין הפרגולות מעץ לבין הפרגולות האלומיניום אינם משמעותיים.

עניין נוסף שיש לתת עליו את הדעת נוגע לנושא ההתקנה. מקבוצת טרלידור מסבירים שקיימות שתי אפשרויות עיקריות להקמה של פרגולות שהן: פרגולה תלויה ופרגולה על עמודים. פרגולה תלויה מתחברת אל המבנה על ידי כבלי פלדה שמסוגלים לשאת משקל רב.

פרגולה תלויה מצריכה קיר תומך, ולפיכך לא ניתן להתקינה בכל מקום. פרגולה על עמודים, לעומת זאת, דורשת יסודות חזקים שמכילים ברזל מגולוון. בשני המקרים חשוב להסתייע באנשי מקצוע המתמחים בתחום לצורך התקנת הפרגולה.

בואו ליצור איתנו את הפרוייקט הבא שלכם

בואו ליצור איתנו את הפרוייקט הבא שלכם

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך