מעוצב, תקני ובטיחותי: כך תבחרו מעקה למרפסת

אחת מהטעויות הנפוצות ביותר בקרב קבלנים, יזמים ולקוחות פרטיים נוגעת לשלב בחירת המעקה למרפסת, כשרבים מהם מתקשרים באופן עצמאי עם אנשי מקצוע שאינם בקיאים בחוקי התכנון והבניה. התוצאה לא אחת היא הקמת מעקות מרהיבים ביופיים, אך בו זמנית גם כוללים כשלים בטיחותיים חמורים.

מבית קבוצת טרלידור מציינים שעל פי ת”י 1142, מחויב המעקה להיות מתוכנן על ידי מהנדס, אדריכל או הנדסאי המוסמך לכך. התקן הישראלי קובע גם שגובהו של המעקה נדרש להיות 105 ס”מ לכול הפחות, כשהגובה נמדד מהנקודה המשמשת מדרך רגל. במעקה תקני, המרווח שבין המוטות לבין עצמם וכן בין המוטות לבין הקירות עימם הם מתחברים, נדרש להיות בגודל שאינו מאפשר העברת כדור בקוטר של 10 ס”מ מבעד למעקה.

מעקה זכוכית

מניעת אפשרות טיפוס

אספקט נוסף שחובה להכיר במהלך בחירת מעקה למרפסת מתייחס למניעת אפשרות טיפוס. לצערנו, מדובר באחת נקודות התורפה המרכזיות שמאפיינת לא מעט מעקות בארץ. למניעת כול אפשרות של טיפוס, קובע התקן שיהיו במעקה שני אלמנטים אופקיים בלבד, תוך שהמרווח בין האלמנט העליון והתחתון יהיה לא פחות מ- 90 ס”מ.

דהיינו, במידה וקיים במעקה אלמנט אופקי בגובה של 20 ס”מ מהרצפה, שאז נדרש האלמנט הנוסף להיות בגובה לא פחות מ- 110 ס”מ מהרצפה. החוק מתייחס גם למעקות מזכוכית ודורש שימוש בזכוכית בטיחות רבודה. זכוכית רבודה היא זכוכית אשר עוברת תהליך ייחודי של הדבקה ומורכבת משתי שכבות חיצוניות ושכבת ביניים שעשויה מחומר פלסטי.

 

תקנות הנוגעות למעקות מזכוכית

חוק זה נועד להבטיח שבמקרה של התנפצות זכוכית המעקה למרפסת מכול סיבה שהיא, שכבת הביניים מונעת את התפזרות הרסיסים ומגבילה את גודל החור שנפער במעקה. כמו כן, במידה ולוח זכוכית המעקה תפוס בחלקו התחתון בלבד או תפוס שלא לכל אורכו, בנסיבות הללו מחויבות שכבות הזכוכית החיצוניות להיות רבודות ומחוסמות להעלאת רמת קשיחות החומר.

זאת ועוד, המחוקק מתייחס גם לעובי זכוכית המעקה. על פי ת”י 1099 נגזרת עובייה של הזכוכית ממגוון רחב של פרמטרים הנדסיים כגון עומסים מבניים, עומסי רוח וכן הלאה, וזו אחת מהסיבות הקלסיות מדוע חשוב להסתייע בגורם מוסמך במהלך תכנון המעקה למרפסת. מבית קבוצת טרלידור מוסיפים שבעבר חייבה התקינה שהזכוכית תהיה בעובי מינימלי של 10 מ”מ, אולם התקינה השתנתה מאז, כך שעולה הצורך בבדיקות וחישובים בכול תכנון של מעקה.

 

בואו ליצור איתנו את הפרוייקט הבא שלכם

בואו ליצור איתנו את הפרוייקט הבא שלכם

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך