פרקטיקה ואסתטיקה: הכול על משרביה ממתכת

בונים בית חדש? משפצים את הדירה, הלופט, המשרד או כל חלל כזה או אחר? תרים אחר פתרון עיצובי מתוחכם ואלגנטי לחלוקת חללים? בנסיבות הללו, כדאי לכם לשקול התקנה של משרביה מודרנית. מבית קבוצת טרלידור מסבירים שהמשרביה היא שבכה דקורטיבית הכוללת חריצים, דהיינו מחיצה שאיננה אטומה לחלוטין.

מדובר באלמנט אדריכלי בעיצוב שובה לב, המשמש ליצירת חיץ בין חללים שונים, דוגמת מחיצה בין חדרים הפרדה בין חללי עבודה שונים במשרדים, וכן לכיסוי פתחים, עיטור קירות ואף להסתרת אלמנטים כמו ארונות, מזגנים, דלתות וכיוצא בזה. המשרביה התפתחה בתרבות האסלאמית, ומטרתה היה לאפשר חדירת אור ואוויר אל הבית באופן המונע פגיעה בפרטיות.

משרביה לכניסה

עוצמה עיצובית עם נוכחות ואמירה

בבנייה המסורתית הותקנה המשרביה על פי רוב בקומה השנייה, כדי שהנשים תוכלנה לצפות אל הרחוב תוך כדי שמירה על צניעותן. בעידן העכשווי עושה האלמנט האדריכלי הזה קאמבק, ולא מעט אדריכלים ומעצבי פנים בארץ ובעולם עושים שימוש במשרביה מודרנית לעיטור קירות בבתי כנסת, בתי מלון, מוזיאונים, מוסדות ציבור כמו גם בבניה הפרטית.

במרוצת השנים האחרונות הוענקה לשבכה הערבית פרשנות עכשווית, וכיום נחשבת אותה משרביה מודרנית לטרנד הבא בתחום עיצוב הפנים, ולא בכדי: משרביה משמשת אמנם, בדיוק כמו בימים עברו, כמחיצה דקורטיבית נאה ומרשימה ליצירת חיץ בין הפנים והחוץ ואו בין חללים פנימיים שונים, תוך כדי שמירה על הפרטיות וללא איבוד קשר העין, אך מעבר לכול אלו, יש בה עוצמה עיצובית עם נוכחות ואמירה.

אלמנט אדריכלי (brise-soleil) להסתת קרני השמש ולוויסות טמפרטורה במבנים

משרביה מודרנית משמשת כיום אדריכלים רבים כאלמנט המכונה “brise-soleil” להסתה של השמש ולוויסות הטמפרטורה בתוך המבנים, ובפרט במבנים שמתאפיינים בקירות זכוכית חיצוניים. יתירה מכך, חדירת האור הטבעי מבעד לחריצים יוצרים כמעין משחק מרהיב בין אור וצל, תוך שהצללים וההשתקפויות משתנים בסנכרון דינמי בהתאם לזווית קרני השמש בשעות היום והעונה.

אם בעבר השתמשו בעץ או בחמר ליצירת משרביות וגילפו את החלקים באמצעים ידניים, שהרי בעידן העכשווי נעשה שימוש בטכניקת חיתוך בלייזר ובמגוון חומרים נוספים דוגמת אלומיניום, פלדה, בטון, זכוכית ועוד. מדובר בטכניקה זולה, מדויקת ומהירה לאין ערוך מהשיטות המסורתיות, וניתן ליצור בעזרתה אינספור עיצובים שונים כיד הדמיון, כגון פרחים, תחרוֹת, צורות גאומטריות ועיצובים בהתאמה אישית.

בואו ליצור איתנו את הפרוייקט הבא שלכם

בואו ליצור איתנו את הפרוייקט הבא שלכם

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך