מתכננים לבנות חצר אנגלית? כמה דברים שכדאי לכם לדעת

המושג “חצר אנגלית” עשוי להישמע אצל רבים מאיתנו כמעין חצר אירופאית מוריקה ומטופחת או לחלופין פטיו שופע אור ומלבלב בלב לבו של בית. מקבוצת טרלידור מסבירים שבפועל מדובר בפתח אוורור עבור קומת המרתף שנעשה על ידי הנמכת מפלס הרצפה ופתיחת חלון או דלת לקומת הקרקע, על מנת לספק תאורה ואוורור טבעיים לחללים שבקומת המרתף.

החצר האנגלית נחשבת לשיטה אלגנטית, ירוקה, יעילה ונפוצה במיוחד בבניה הפרטית, מיושמת, כאמור בעזרת הנמכת הקרקע ופתיחת חלון. זאת ועוד, במצב שבו המפתח עצמו רחב ומרווח במידה מספקת, קיימת אפשרות להפכו לפתח / דלת יציאה מקומת המרתף הישר לחצר הבית, דבר שיכול להעלות משמעותית לא רק את איכות החיים אלא גם את ערכו של הנכס.

חצר אנגלית פרופילים

הגשת בקשה מסודרת באגף הרישוי שברשות המקומית

יחד עם זאת, בניית חצר אנגלית איננה דבר של מה בכך, ונדרש הליך פרוצדורלי לקבלת אישור להיתר בניה באגף הרישוי שברשות המקומית. לאחר הגשת בקשה בצורה מסודרת, דנה הוועדה המקומית בעניין ומחליטה האם לאשר את הבקשה ולהתיר את הבניה בהתאם לדרישות ותקנות נקודתיות ומרחביות הנוגעות לתכנית בנין עיר (תב”ע), או לחלופין לדחות את הבקשה, תוך מתן נימוקים והסברים. על פי תקנות התכנון והבניה, חצר אנגלית שמשמשת חלק בלתי נפרד מבית מגורים וששטחה גבוה

מ- 100 מ”ר דורשת התקנת חלון ודלת שניתן לפותחם אל מחוץ למבנה, כאשר הגובה והרוחב הפנוי של החלון הם בגודל 60 ס”מ לכל הפחות. כמו כן, הפרש הגובה שבין אדן החלון ומפלס הרצפה נדרש להיות נמוך מ- 110 ס”מ.

היוועצות בגורמים מקצועיים בטרם הגשת הבקשה להיתר בניה

בנוסף לכל אלו, בפתח החצר האנגלית חובה להתקין מעקה תקני, או לחלופין התקנת סבכה או רשת תקניים (קיימים בשוק מגוון פתרונות סטנדרטיים לחצר אגלית). היות והתקנות הקשורות לחצר אנגלית נוטות להתעדכן מעת לעת ומכיוון שכל ועדה מקומית נוהגת לתת לחוק פרשנויות שונות ולקבוע תקנות נקודתיות לפי התב”ע, כדאי להיוועץ בגורמים מקצועיים ולקבל את כל האינפורמציה הרלוונטית במחלקת ההנדסה שברשות העירונית, זאת בטרם הגשת הבקשה להיתר בניה.

באופן כללי, ישנן שתי טכניקות שכיחות לבניית מרתפים, שהאחת כוללת הקמת חצר אנגלית מובנית או בניית קומה תת קרקעית המהווה כמעין יחידה אחת שלמה. לטכניקה זו כמה חסרונות, שכן מדובר בבניית קומה תת קרקעית מבלי שיהיו בה פתחים לצורכי תאורה ואוורור טבעיים, מה שכרוך בהתקנת מערכות מיזוג אוויר, מערכות תאורה, ניקוז ועוד.

חברת טרלידור מייצרת מבחר סבכות לחצר אנגלית, החל מסבכות סטנדרטיות מברזל וכלה בחיתוכי לייזר העשויים מחומרים שונים. כל הסבכות ניתנים לצביעה אלקטרוסטטית בתנור ובכל גוון שתבחרו, כך שיתאים גם לשאר העבודות/הצבעים בבית.

בואו ליצור איתנו את הפרוייקט הבא שלכם

בואו ליצור איתנו את הפרוייקט הבא שלכם

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך