קיר משרביה: הדבר הבא בתחום עיצוב הפנים

מחפשים פתרון מרשים ומתוחכם לחלוקת חללים? הכירו את הדבר הבא בתחום עיצוב הפנים: קיר משרביה! בשורת המשרביות הגיעה לארץ לפני שנים ספורות, ומאז מעטרים קירות המשרביה בתי מלון, מוסדות ציבור, מוזיאונים, בתי כנסת וכעת גם לא מעט בתים פרטיים.

טובי האדריכלים והמעצבים בישראל עושים שימוש בקיר משרביה כמחיצה נאה ודקורטיבית בין חדרים, ליצירת חיץ בין חללי עבודה שונים במשרדים, כמסתור לאלמנטים כדוגמת ארונות, דלתות פנים ומזגנים וכן הלאה.

מדובר בפתרון הניחן בעוצמה עיצובית בעלת נוכחות ואמירה, המאפשר שמירה על הפרטיות מבלי לאבד את קשר העין. מעבר לכך, האור הטבעי שחודר מבעד לפתחים יוצר משחק בין אור וצל, השתקפויות וצללים המשתנים באופן דינמי בסנכרון עם הזמן והעונה.

 

משרביות מחיתוך לייזר

השתקפויות וצללים בסנכרון עם הזמן והעונה

אנשי הצוות המקצועי מבית קבוצת טרלידור מציינים שקיר משרביה מהווה אלמנט אדריכלי שמקורו בתרבות האסלאמית (משרבייה בערבית הוא אלמנט סבכה). המשרביה התפתחה בארצות ערב ליצירת הבדלה בין החלל הפנימי של הבית לבין סביבתו החיצונית, באופן שמאפשר לאור ולאוויר לחדור אל הבית מבלי לפגוע בפרטיות. בבנייה הערבית המסורתית נהגו להתקין את קיר המשרביה בקומה השנייה, זאת בשל חובתן של הנשים לשמירה על הצניעות.

צפיפות חלקי המשרביה והעובדה שבשעות היום היה חלקו החיצוני של הקיר מואר מאוד בהשוואה לחלל הבית הפנימי, מנעו מעוברי אורח לצפות במה שמתרחש בתוכו, מה שאפשר לנשים לראות את הרחוב מבלי להיראות. בשנים האחרונות הולך ומתרחב השימוש בקיר משרביה באדריכלות המערבית, כאלמנט עיצובי, כמחיצה פונקציונלית, כמעקה דקורטיבי בגרם המדרגות וכדומה.

 

טכניקת חיתוך בלייזר

בעבר נהגו להשתמש בחמר או בעץ כדי לייצור קיר משרביה, תוך גילוף החלקים באמצעים ידניים. ייצור המשרביות כיום נעשה בעיקר בטכניקת חיתוך בלייזר שהנה מהירה, זולה ומדויקת לאין שיעור בהשוואה לטכניקות המסורתיות, והיא מאפשרת עיצובים בשלל אינסופי של דוגמאות שונות כגון תחרוֹת, פרחים וצורות גאומטריות. כמו כן, ניתן לעשות שימוש במגוון לא מבוטל של חומרים שונים כמו אלומיניום, ברזל, בטון, זכוכית או לוחות סיבי עץ (MDF).

מבית קבוצת טרלידור מוסיפים שהאלומיניום המשמש לייצור משרביות עובר במפעל תהליך של זיקון להקשחת חומר הגלם פי 3 עד פי 4 מהחוזק הבסיסי שלו. בנוסף עובר האלומיניום תהליך כימי של גלוון דו צדדי וצביעה באבקה אלקטרוסטטית בהתאמה לתקינה האירופאית, להגברת העמידות בתנאי מזג אוויר משתנים ולמניעת התפתחות של קורוזיה.

בואו ליצור איתנו את הפרוייקט הבא שלכם

בואו ליצור איתנו את הפרוייקט הבא שלכם

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך